Nowa edycja - jaka będzie?

Opowiem ci o wolnej Polsce to program edukacyjny przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, pokazanie w jaki sposób na przestrzeni ostatnich dekad kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Ważnym elementem pracy nad projektem są spotkania oraz wywiady młodzieży ze świadkami historii. Młodzież ma szansę dotrzeć do historii znanych, ale i tych mniej znanych – poznać losy ludzi biorących aktywny udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę z tamtych lat.

Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się obowiązującym systemom władzy w latach 1939-1989. Spotkanie powinno być zarejestrowane w formie audio lub wideo, a następnie opracowane w formie pisemnej. Młodzi ludzie opowiadają innym o historii i ludziach, których poznali - organizują wystawy, przygotowują spektakle, nagrywają audycje radiowe.
<

>

Wzorem roku poprzedniego przygotowaliśmy dodatkowe wsparcie dla nauczycieli, którzy zgłoszą się do programu Opowiem Ci o wolnej Polsce. Nauczyciele mają możliwość wziąć udział w kursie e-coachingowym (październik 2016 – styczeń 2017r.), i krok po kroku przygotować się do realizacji projektu z uczniami. Otrzymają dodatkowe materiały merytoryczne oraz  indywidualne wsparcie mentorów

Udział w programie Opowie Ci o wolnej Polsce i w przygotowanym kursie e-coachingowym polecamy szczególnie tym nauczycielom, którzy chcą urozmaicić dotychczasowe metody nauczania, podzielić się własnym doświadczeniem, pracować z uczniami w sposób aktywny, ciekawy i angażujący.

Zalety kursu:

·         Praktyczne działania - możliwość natychmiastowego wykorzystania nowych rozwiązań w praktyce szkolnej,

·         Indywidualny kontakt – motywująca opieka mentorska w czasie całego kursu,

·         Wymiana doświadczeń - dzielenie się doświadczeniami i sprawdzonymi dobrymi praktykami z opiekunami i innymi uczestnikami kursu,

·         Wyselekcjonowany materiał - wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań, który sprawia, że uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne, wtedy kiedy

UWAGA! Zgłoszenie udziału w kursie jest jednoznaczne zgłoszeniem do  programu. Możliwy jest jednak udział w programie bez udziału w krusie internetowym. Ten wariant polecamy zwłaszcza nauczycielkom i nauczycielom, którzy mają już za sobą którąś z edycji kursu. 

SZKOLENIE W WARSZAWIE

Przygotowaliśmy też dodatkową możliwość udziału w szkoleniu otwierającym nową edycję prgoramu. Szkolenie odbędzie się w dniach 4-5 listopada w Warszawie. Jego głównym celem będzie wyposażenie uczestniczących nauczycieli w narzędzia, które pomogą im przeprowadzić projekt historii mówionej w społeczności szkolnej i lokalnej. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak podzielić się nagraną relacją historyczną z innymi w inspirujący, niebalnalny i zarazem przemyślany sposób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przyjmiemy na szkolenie tylko wybrane osoby

Zgłoszenia:

Zgłoszenie na kurs jest jednoznaczne ze zgłoszeniem się do programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Nabór do tegorocznej edycji prowadzony jest przez formularz na stronie społeczność CEO. Nabór na kurs potrwa do 10 października 2016. W formularzu prosimyteż o informację dotyczącą chęci udziału w szkoleniu w Warszawie. 

Możliwe jest też zgłoszenie się do programu bez konieczności udziału w kursie - dotyczy to w szczególności nauczycieli, którzy uczetniczyli w poprzednich edycjach kursu e-coachingowego, a chcieliby prowadzić z uczniami projekt historii mówionej. 

 

 

Przed zgłoszeniem prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM KURSU

 

Więcej o kursie

 

 

Relacja z Prezentacji Programu Opowiem ci o wolnej Polsce