• Szkoła Ucząca Się
  • Ocenianie Kształtujące - serwis edukacyjny
  • Nauczyciel 1. klasa
  • Solidarna Szkoła
  • Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej (KOSS)
  • Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej
  • Szkoła z klasą 2.0
  • WF z klasą
  • Koduj z Klasą
  • Klasna Shkola
  • Młodzi przedsiębiorczy
  • Szkoła tolerancji
  • Cyfrowa Akademia
  • Rozmawiajmy o uchodźcach!
  • Samorząd uczniowski
  • Młody Obywatel
  • Weź oddech
  • Edukacja globalna
  • Zgodnie z naturą
  • Kulthurra!
  • Filmoteka szkolna. Akcja!
  • Włącz się. Młodzi i media
   • Nienawiść. Jestem przeciw!
   • Wrota Wiedzy
   • Młodzi głosują
   • Nagroda im. Ireny Sendler
   • Mamy prawo
   • Gimnazjalny Projekt Edukacyjny
   • Opowiem ci o wolnej Polsce
   • W świat z klasą
   • Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki
   • Czytam sobie w bibliotece
   • Mistrzowie kodowania
   • Działasz.pl
   • Centrum Edukacji Obywatelskiej
   • Sejm Dzieci i Młodzieży
    • Akademia uczniowska
    • Aktywna edukacja
    • Noc bibliotek
   WF z klasą

   Filmy edukacyjne

   W jeździe na łyżwach mamy mistrza olimpijskiego - ale to sport dla każdego. Jeden z najbardziej uniwersalnych i stosunkowo łatwych sportów zimowych. Lodowisko znajduje się w prawie każdej gminie. Na łyżwach można jeździć rekreacyjnie i wyczynowo. Zresztą przekonajcie się sami! Przedstawiamy propozycję zabaw na lodzie i polecamy wypad na łyżwy w czasie ferii i nie tylko. 
    
   Za pomoc w nakręceniu filmu, dziękujemy serdecznie szkole Walley! 
    
   Epoka lodowcowa - zimowe gry i zabawy na łyżwach. 
    
    
   Pomysł na atrakcyjny WF dla każdego? Ultimate Frisbee to nowa dyscyplina, która od kilku lat prężnie rozwija się w Polsce. Spośród innych gier zespołowych wyróżnia ją: bezkontaktowy charakter, granie w koedukacyjnych składach oraz brak sędziów (zawodnicy sami rozsądzają spory na boisku). Duży nacisk kładzie się na przestrzeganie zasad fair play. Sport jest bardzo dynamiczny i widowiskowy, pełen wyskoków, sprintów i walki o dysk. Żeby trenować, niewiele potrzeba – wystarczy dysk, trzeba poznać kilka zasad, a grać można na boiskach trawiastych, w hali, a nawet na plaży. Miejsce na boisku znajdzie dla siebie zarówno osoba wysoka, jak i niska; szybka, jak i umysł bardziej taktyczny. Jak mówią sami zawodnicy – daje mnóstwo frajdy. To propozycja dla każdego. 

   Zachęcamy do obejrzenia filmu i przeczytania poradnika, z których dowiecie się, jakie są zasady Ultimate Frisbee, jak wyglądają podstawowe rzuty oraz poznacie przykładowe gry i zabawy z frisbee.  

    
   WF dla każdego?... Ultimate Frisbee!
    
    
   Często spotykamy zaangażowanych i pełnych pomysłów wuefistów, których potencjał ogranicza polityka szkoły. Marginalizowany jest WF, jak i nauczyciele tego przedmiotu. Ich pomysły na "rozruszanie" szkoły są przyjmowane sceptycznie. Prezentujemy przykład szkoły, w której aktywność fizyczna pełni bardzo ważną rolę. To dobry wzór współpracy dyrekcji, nauczycieli i rodziców. Wspólnie organizują turnieje i sportowe wyjazd, oraz razem z absolwentami uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach sportowych. W naszym projekcie bardzo nam zależy na angażowaniu całej szkoły. Wierzymy, że także dyrektor/ka szkoły może być inspiratorem zmian w lekcjach wychowania fizycznego. To od nich mogą wychodzić inicjatywy czy odgórne rozporządzenia na temat aktywności fizycznej, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie całej szkoły.
    

    

   Zmiana nawyków żywieniowych całej rodziny na zdrowsze nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami i spędzaniem długich godzin w kuchni. Wspólne przygotowanie posiłków, np. w weekendy, jest doskonałą okazją do wzmacniania rodzinnych więzi i kształtowania u dzieci zdrowych postaw od najmłodszych lat. Gotowanie jest nie tylko świetną zabawą, ale okazją do poznawania nowych smaków i właściwości odżywczych rozmaitych produktów. Zdrowe odżywianie powinno iść w parze z aktywnością fizyczną, którą jest doskonałą formą wspólnego, rodzinnego wypoczynku. Rola rodziców w budowaniu w dzieciach świadomości i zdrowych postaw jest niezwykle istotna i z pewnością w przyszłości zaowocuje dokonaniem właściwych wyborów. Gorąco zachęcamy do pokazania filmiku rodzicom Waszych uczniów i uczennic!

   Zdrowe odżywianie w sportowej rodzinie from Webmaster CEO on Vimeo.

   Czym jest pedagogika przygody? W zajęciach opartych na pedagogice przygody celem jest uczenie się kompetencji społecznych poprzez doświadczenie, gry i zabawy zespołowe. Aktywności grupowe możemy dostosowywać i modelować w zależności od tego, nad rozwojem jakich kompetencji społecznych aktualnie pracujemy. Obejrzyjcie filmik, w którym prezentujemy kilka gier rozwijających umiejętności pracy w zespole, które doskonale sprawdzą się także na lekcjach WF-u.

   Pedagogika przygody from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   Trenowanie cyrkowych sztuczek przynosi wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Poprawie ulega koordynacja wzrokowo-ruchowa, aktywizują się obie półkule mózgu, a nauka trików uczy systematyczności i dążenia do celu. Nauka żonglerki czy balansowania na rola-bola jest poza tym świetną zabawą i doskonałą alternatywą dla tradycyjnych gier zespołowych. Zachęcamy do lektury scenariusza lekcji i obejrzenia filmiku, z których dowiecie się, jak zastosować sztukę cyrkową w praktyce.

   Sztuka cyrkowa na WF-ie from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   6 czerwca 2014 roku odbyła się Olimpiada Pomysłów  z Klasą. Tego dnia podsumowaliśmy I edycję programu WFu z Klasą. Niespełna 30 szkół, wzieło udział w sportowych targach, gdzie wymieniali się swoimi pomysłami na ciekawszy, lepszy WF.
   Podszas sportowego święta gościliśmy sportowców oraz gości z Ministerstwa Sportu i Turystki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia.

    

   Olimpiada Pomsyłów z Klasą from Webmaster CEO on Vimeo.

    

    

    

   WF z Klasą stara się przywrócić stary zwyczaj robienia w szkole ćwiczeń śródlekcyjnych. To nie jest strata czasu. To inwestycja w koncentrację i dobre samopoczucie uczniów. Spróbujcie sami. Namówcie innych nauczycieli. Zobaczcie, jakie ćwiczenia można wykonać z uczniami nie wychodząc z klasy, ba - nie wychodząc z ławek! Nasze propozycje były konsultowane z fizjoterapeutami z Carolina Medical Center. 

    

   Ćwiczenia śródlekcyjne WF-u z Klasą from Webmaster CEO on Vimeo.

    

    

   Lokalna Akcja Sportowa w Szkole Podstawowej nr 1 w Pile odbyła się pod hasłem: "Mamo, Tato, pobaw się ze mną". Rodzice ćwiczyli ze swoimi dziećmi. Nagraliśmy to. Obejrzyjcie.

    

   Lokalna Akcja Sportowa w programie WF z Klasą from Webmaster CEO on Vimeo.

    

    

   Czas, kiedy dziecko w wieku 6-7 lat idzie do szkoły, fizjoterapeuci nazywają okresem krytycznym. Środowisko wymusza na młodym człowieku siedzący tryb życia. Ryzyko wystąpienia niekorzystnych zmian w sylwetce wzrasta wtedy wielokrotnie. Wady postawy, niezuważone i niekorygowane, negatywnie odbijają się na całym funkcjonowaniu organizmu. Czy nasze szkoły są odpowiednio przygotowane, by przeciwdziałać wadom postawy? We współpracy z fizjoterapeutami z Carolina Medical Center przygotowaliśmy film, który pokazuje prawidłowe wykonanie kilku podstawowych ćwiczeń korekcyjnych.
    

   Ćwiczenia korekcyjne WF-u z Klasą from Webmaster CEO on Vimeo.

    

    

   Gra w kontynenty to polski odpowiednik kanadyjskiej gry w Kin-ball. Autorką polskiej adaptacji gry jest Pani Dorota Życzkowska ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu.
   Film pokazuje jak możecie wykorzystać ten pomysł na lekcjach wychowania fizycznego w Waszej szkole.

    

   Gra w kontynenty from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   Zajęcia z wychowania fizycznego powinny przynosić radość i sprawiać uczniom przyjemność, aby sami chcieli być aktywni na co dzień. Z filmu dowiecie się, na co zwracać uwagę podczas lekcji, aby każdy uczeń czuł się doceniony, zauważony i chętniej pokonywał własne słabości.

    

   WF lekcją współpracy i wsparcia from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   Debata "Dzieci widzą, dzieci robią. Rodzic ważniejszy niż nauczyciel". 19 maja 2014 r. 

    

   Debata programu WF z Klasą from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   WF z Klasą. Aleksandra Gołdys: Jeśli będziemy konsekwentni, za 5 lat będziemy mieli pozytywne dane.

    

   WF z Klasą. Dariusz Buza: Dla Ministra Sportu priorytetem jest upowszechnienie sportu.

    

   WF z Klasą. Ewa Świerżewska: Z nauczycielem WF-u, jak z każdym innym, powinniśmy się poznać.


   .............................................................................................................................................................................................................................

   Konferencja podsumowująca pilotażową edycję programu WF z klasą 

    

    

   WF z klasą. Joanna Mucha: Jesteśmy dopiero na początku drogi

    

   WF z klasą. Dariusz Buza: Sport powszechny jest bazą

    

   ............................................................................................................................................................................................................................

    

   Filmiki instruktażowe ze szkół biorących udział w programie. Dobre praktyki, które polecamy! 

    

   WF z klasą w III LO w Kaliszu from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   WF z klasą w SP nr 217 w Warszawie - Rembertowie from Webmaster CEO on Vimeo.

    

   WF z klasą w Zespole Szkół nr 1 w Limanowej from Webmaster CEO on Vimeo.

   ..........................................................................................................................................................................................................................

    

   Konferencja inauguracyjna programu wF z klasą. "Najważniejsza lekcja w szkole?"

    

   WF z klasą. Dyrektor CEO: WF z klasą to taki wf, na który chce się chodzić

    

   - Jest atrakcyjny, jest nie tylko lekcją wytrzymałości, ale i współpracy. Przede wszystkim jest lekcją uczenia się własnego ciała, pasji sportowej. To taki wf, który nie zniechęca do aktywności fizycznej na resztę życia - to recepta na dobrą lekcję wychowania fizycznego Alicji Pacewicz, Wiceprezeski Centrum Edukacji Obywatelskiej.

    

   - To jest to clue, to jest najważniejsze. Doskonały wf to taki, na którym nauczyciel znajdzie dla nas tę aktywność fizyczną, która nam najbardziej odpowiada - mówi minister sportu i turystyki Jonna Mucha, która objęła patronatem akcję WF z Klasą".

    

   Szymon Ziółowski, dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w rzucie młotem sytuację z wf dzisiaj porównał do organizacji wigilii Bożego Narodzenia. - Kiedyś wystarczyło mieć pomarańcz i święta były w domu. Teraz pomarańcz nie jest żadną sesnacją. Żeby zorganizować święta wszyscy muszą stanąć na głowie. Tak samo jest z wychowaniem fizycznym i aktywnością. Musi to być atrakcyjne, więc jeśli wf nie będzie ciutkę lepszy, dzieci nim nie zainteresujemy - twierdzi atleta.

    

    

   - Nie ma takiej właściwości motorycznej młodego człowieka, dziecka, która nie ulegałaby regresowi. To wyraz bardzo złych tendencji - twierdzi doktor Janusz Dobosz, wykładowca warszawskiego AWF, który od lat prowadzi badania sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.